Природна вентиляція — як вона працює?
Володимир Грица,
директор компанії БМ РУБІН
За способом переміщення повітря вентиляція поділяється на природню та механічну.
Для роботи природної вентиляції не потрібні жодні установки. В такій системі повітрообмін відбувається через рух повітря, спричинений різницею температури всередині і назовні будинку. Тепліше повітря має меншу густину в порівнянні із холоднішим назовні, піднімається вгору. Отже, повітря із приміщення рухається через спеціальні канали, передбачені у конструкціях будівлі чи приставні воздуховоди, які закінчуються коминами або ж вентиляційними виходами, дефлекторами, однак їхня наявність є необхідною умовою. Повітря видаляється окремими каналами для кожного із санітарних приміщень, з кухні, ванни, допоміжних приміщень, гардеробу, і тому дуже часто незручно направляти усі вентиляційні канали в один комин, адже на кожному даху саме область довкола комина є найбільш вразливим до протікання місцем на даху.
Тяга коминів чи вентиляційних каналів розріджує повітря у приміщенні, і тому через різні отвори у стінах чи вікнах до приміщення надходить свіже повітря. Величина розрідженого повітря напряму залежить від висоти вентиляційного каналу i різниці температури повітря в області входу і виходу каналу – чим більша різниця, тим більша різниця тиску, a отже інтенсивніша вентиляція. Значний вплив на вентиляцію має також вітер, який в залежності від напрямку може покращувати або ж утруднювати повітрообмін.
До сучасних будинків, котеджів, вілл зросли вимоги до енергозбереження, і тому вони суттєво щільніші, ніж ті, що будувалися раніше. Сьогодні не достатньо для припливу повітря щілин між віконними та дверними рамами, тому що тепер вони ущільнені резиновими ущільнювачами. Саме тому, каналами для припливу повітря виступають приточні отвори у стінах чи вікнах із вмонтованими приточними клапанами, із можливістю регулювання об’єму притоку повітря.
Однак при незначній різниці у температурі в приміщенні та навколишньому середовищі, а також відсутності вітру трапляється, що натуральна вентиляція є недостатньою. Така проблема найчастіше трапляється влітку. Натомість зимою натуральна вентиляція може бути надто ефективною. В результаті до приміщення потрапляє надто велика кількість холодного повітря. Тоді відчуття холодного протягу підказує нам, що варто прикрити або ж повністю закрити вентиляційні щілини. Після закривання приточного клапана, відбувається підвищення температури у приміщенні, що відчувається дуже швидко, однак не відразу відчувається волога, що погіршує якість повітря у приміщеннях. Як наслідок, недостатньо видаляється волога з приміщення, а вона зазвичай спричиняє розвиток грибків на стінах. Довготермінова присутність у повітрі інших забруднень стає причиною проблем із здоровям для інших мешканців, a недостача кисню для згоряння газу, вугілля чи дерева утруднює роботу паливної системи, що в гіршому випадку може призвести до отруєння чадом.
Вище перераховані проблеми, жодним чином не означають, що гравітаційна природна вентиляція не надається для використання у сучасному будівництві. Вона використовувалася і використовується у переважній більшості раніше побудованих будинків i сучасних проектах, a проблеми у її функціонуванні можливі лише через якусь грубу помилку.
Провітрювання будинку літом є можливим завдяки відкриванню вікон, a зимою нам допомагають приточні клапани та вентиляційні решітки із вмонтованим регулюванням розміру відкривання. Вони зменшують об’єм пропускного повітря через закривання заслонки на необхідному рівні. Оскільки ручне керування часами є незручним, розповсюдженою стає практика використання автоматики, яка реагує на зміну вологості повітря, температури, різницю тиску повітря перед і за вентиляційною щілиною. Правильно запроектована i експлуатована природна вентиляція, доукомплектована автоматикою загалом гарантує здоровий мікроклімат у приміщенні і її функціонування є безкоштовним.
Суттєвого здешевлення виконання вентиляції вдалося досягти завдяки заміні традиційних мурованих коминів для вентиляції на вентиляційні виходи та насади. Практика заміни у витяжних системах вентиляції цегляного комина на вентиляційний вихід особливо розповсюджена у економічно розвинених країнах, адже довела свою ефективність. Виробники вентиляційних виходів суттєво підвищили їхню якість та естетичний вигляд, технічні властивості, а на монтаж та обслуговування не потрібно нести додаткові витрати.
Природна вентиляція, на відміну від механічної, не наражає інвестора на додаткові кошти, які повязані із її обслуговуванням і суттєво дешевша, а тому ще довго залишатиметься найбільш розповсюдженою.
Природна вентиляція укомплектована вентиляційними виходами, суттєво підвищує експлутаційні властивості покрівлі.
12 червня 2017 р.